Skolióza - těhotenství, porod

👉 Pokud skolióza řešena v dětském věku není a přijde se na ní později, klidně až v dospělosti, určitě bych navštívila fyzioterapii a věnovala se pravidelnému cvičení!
👉 Skolióza není překážkou pro těhotenství ani přirozený porod, nicméně je třeba se tělu věnovat a dopřát mu potřebnou kompenzaci a péči 🌷🤍
👉 Každá žena si v těhotenství zaslouží GYNEKOLOGICKOU FYZIOTERAPII, pro ženu se skoliózou by to měla být samozřejmost!
👉 BĚHEM TĚHOTENSTVÍ je třeba o skolióze informovat svého gynekologa (měl by vám doporučit vhodného pohybového terapeuta), říci to na registraci v porodnici, nejpozději pak při příjmu k porodu, aby vám mohl personál dopřát odpovídají podmínky a péči. Důležité je, aby o tom věděla i vaše PA nebo dula a společně jste se připravily už během těhotenství a zařadily více cvičení, uvolnění a reboza.
👉 PŘI PORODU - u neřešené skoliózy může být průběh porodu velmi pozvolný, miminko může obtížněji sestupovat do pánve a může pro něj být složitější dorotovat a nalehnout hlavičkou. Častěji se stává, že miminko není v úplně optimální poloze a porod se protahuje, je potřeba častější zásah lékařů.
👉 PÁR TIPŮ:
1.) žádný strach - jen NEPODCENIT
2.) CVIČIT, plavat, s klidem, ale pravidelně
3.) zařadit REBOZO uvolnění a masáže
4.) využít služeb GYNEKOLOGICKÉ FYZIOTERAPIE ❗
5.) U porodu počítat s tím, že je to proces, který potřebuje svůj čas a nelze ho uspěchat. Čas potřebuje vaše děťátko i VAŠE TĚLO. Děti nás často učí trpělivosti a porodem to teprve začíná.